Organizacja pogrzebu – wprowadzenie do formalności

VHCT 2022 NAGROBKI

Śmierć bliskiej osoby jest ogromnym ciosem. Mimo tego w ciągu zaledwie kilku kolejnych dni należy zorganizować pogrzeb – wiąże się to z koniecznością udania się do określonych instytucji. Pierwszym krokiem jest powiadomienie Urzędu Stanu Cywilnego – rodzina ma na to trzy dni od daty zgonu. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje kompleksowe usługi dotyczące załatwienia wszelkich formalności za bliskich. Każdy znosi żałobę inaczej, a takie udogodnienie dla wielu może być niczym zdjęcie ciężarów z barków. To bardzo duże ułatwienie, dlatego wspólnie z rodziną warto jest zastanowić si nad skorzystaniem z takowej usługi – należy jednak pamiętać o tym, by nie wybrać przypadkowego zakładu pogrzebowego. Temat jest nad wyraz delikatny, zaś wielu osobom zależy na tym, żeby pochować zmarłego w należyty sposób, z szacunkiem jaki miało się do niego za życia. To, o czym muszą pamiętać bliscy to przede wszystkim skompletowanie dokumentów potrzebnych do zorganizowania pogrzebu.

Kompleksowa organizacja pochówku krok po kroku

W VHCT zajmujemy się produkcją wysokiej klasy betonowych nagrobków, zaś tematy pogrzebowe nie są nam obce. Aby ułatwić organizację pogrzebu, przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, co należy mieć na uwadze podczas organizacji ostatniego pożegnania.

  1. Karta zgonu jest pierwszym dokumentem, jaki należy uzyska po śmierci bliskiej osoby – bez niej nie będzie się w stanie pozałatwiać dalszych formalności. Za jej wypełnienie odpowiada lekarz, który stwierdził zgon. W przypadku śmierci w domu, kartę wypełnia lekarz, który przybył na miejsce. Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, obowiązek spisania dokumentu leży na barkach lekarza prowadzącego pacjenta. Moment uzyskania karty zgonu równa się z odebraniem ciała zmarłego z kostnicy danego szpitala.
  2. Zgłoszenie śmierci w Urzędzie Stanu Cywilnego jest ograniczone czasowo do 3 dni po zgonie, jednak w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej, czas ten zostaje skrócony do doby. Za zgłoszenie odpowiadają kolejno: małżonek lub dzieci zmarłego, najbliżsi krewni, współlokatorzy zmarłego, świadkowie śmierci, administrator budynku lub administracja szpitala (w przypadku śmierci w szpitalu).
  3. Wybór zakładu pogrzebowego wiąże się z ustaleniem wszystkich szczegółów dotyczących pogrzebu. Usługi pogrzebowe zazwyczaj oferują profesjonalne przygotowanie zwłok do spoczynku, a także kremację. Jeżeli ostatnim życzeniem zmarłego było spoczęcie wśród dawno pożegnanych bliskich, wtedy należy uzgodnić ekshumacje. Dodatkowo, na życzenie bliskich, zakład pogrzebowy jest w stanie załatwić uzyskanie zasiłku pogrzebowego w ZUS-ie czy złożenie wniosku o akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko bliscy mają prawo do odbioru tego dokumentu.
  4. Akt zgonu jest niezbędny ku temu by otrzymać zasiłek i uregulować sprawy spadkowe. By załatwić dokument, potrzebny jest wypełniony wniosek, potwierdzenie wniesionej opłaty odpisu skróconego bądź zupełnego aktu cywilnego, legitymacja dokumentem tożsamości, a także dokument potwierdzający nasz interes prawny w uzyskaniu aktu.
  5. Organizacja pogrzebu, w zależności od przyjętej wiary, różni się od siebie znacząco. W przypadku nabożeństwa w obrządku religijnym, należy osobiście uzgodnić ją z księdzem. Wykup kwatery i miejsca wymaga skontaktowania się z administracją cmentarza komunalnego.

Organizacja pogrzebu

Obniżanie kosztów z VHCT – organizacja pogrzebu

By obniżyć koszty pogrzebu, wiele rodzin decyduje się zająć się przygotowaniami osobiście; mowa tu między innymi o przygotowaniu zmarłego, zamówieniu pożegnalnych bukietów czy zamieszczeniu nekrologów. W zakładzie pogrzebowym zaś kupuje się trumnę, zleca kremację czy zamawia transport ciała oraz kondukt pogrzebowy. Ważną decyzją jest też wybór nagrobka – w tej kwestii VHCT służy profesjonalną pomocą z zakresu doradztwa i wykonania pomnika na specjalne życzenie bliskich. Do każdego zlecenia podchodzimy profesjonalnie, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ważne dla rodzin jest upamiętnienie bliskiej osoby, której niestety nie ma już na tym świecie. Nasze pomniki wykonane są z solidnego betonu architektonicznego, który wyróżnia się na tle reszty przede wszystkim wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Zamawiający mają więc pewność, że nagrobek będzie miejscem pamięci o zmarłych przez długi czas.