Wykup miejsca na cmentarzu za życia – czy jest to możliwe?

VHCT 2022 NAGROBKI - wizualizacja

W ciągu kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania zakupem miejsca na cmentarzu za życia. Część Polaków podchodzi do tego z większym rozmachem i wyprzedzeniem, decydując się na kupno grobu, mimo tego że na chwilę obecną nie wybiera się na tamten świat. Taka możliwość nie jest niczym nowym, jednak z roku na rok coraz więcej osób pragnie dowiedzieć się więcej o tego rodzaju praktyce. Wykup miejsca za życia jest często spowodowany troską o swoich bliskich; większość korzystających z tej opcji jako powód podaje odciążenie rodziny. Firmy pogrzebowe oferują aktualnie wiele ułatwień w postaci gotowych nagrobków, które można ustawić na pustym jeszcze grobie, a po śmierci danej osoby jedynie zaktualizować płytę o dane zmarłego. Na wielkomiejskich cmentarzach można znaleźć wiele przyszłych mogił, które pozbawione są jedynie daty śmierci – zarówno imię i nazwisko już na nich figuruje. Takie działanie pozwala odciążyć rodzinę od ciężkiej biurokracji, dając im tym samym więcej czasu na przeżycie żałoby. To jednak oznacza, że osoba zainteresowana miejscem na cmentarzu musi sama wziąć sprawy swojej śmierci w ręce i stawić jej czoła.

Początek końca, czyli jak załatwić miejsce na cmentarzu

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak kupić miejsce na cmentarzu, przede wszystkim musisz znaleźć cmentarz, w którym będzie to możliwe. Wynika to z faktu, że niektóre nekropolie nie dopuszczają rezerwacji miejsc pod pewne rodzaje grobów – odmowa zazwyczaj dotyczy grobów ziemnych czy pojedynczych mogił, ponieważ regulamin cmentarza uwzględnia tylko rezerwację większych grobowców. Część samorządów stara się zwiększyć popularność kremacji i pochówku w urnie, oferując tylko i wyłącznie miejsce na urny na cmentarzu, które również podlegają rezerwacji. W zależności od cmentarza, przepisy mogą wskazywać na pewne ograniczenia dostępności grobu ze względu na wiek. Wiele nekropolii w wielkich miastach jest otwartych na wynajem miejsc przyszłego spoczynku tylko dla seniorów, ustalając granicę ich wieku na 70-75 lat. Nie dotyczy to osób zamieszkujących miejscowości, które nie są dotknięte brakiem nowych miejsc pochówków. Wszystko zależy więc od miejsca, w którym chce się spocząć po śmierci. Osoby zainteresowane zakupem grobu mogą zostać zobowiązani do przedstawienia dokumentacji medycznej czy zaświadczenia lekarskiego o złym stanie zdrowia, w wyniku którego istnieje uzasadniona konieczność zadbania także o swój pogrzeb. W każdym z przypadków konieczny jest kontakt z administratorem cmentarza z podaniem o wykupienie grobu za życia i wymaganymi załącznikami.

Miejsce na cmentarzu

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu komunalnym?

Opłaty za zarezerwowanie grobu różnią się od siebie pod względem miejscowości czy ilości dostępnych grobów. W cmentarzach mieszczących się w mniejszych miejscowościach grób można wykupić nawet za około tysiąca złotych – należy jednak mieć na uwadze fakt, że cena rośnie wraz z planami budowy większego grobowca; podobnie jest w przypadku, gdy chce się zakupić lokalne miejsce reprezentacyjne nagrobka. W obydwu przypadkach z tysiąca złotych koszty mogą zwiększyć się nawet pięciokrotnie. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki jest koszt miejsca na cmentarzu. Jednak najdroższą z opcji jest wykupienie grobu za życia w sytuacji, gdy chcemy spocząć na jednej z najsłynniejszych historycznych nekropolii Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Poznania czy Warszawy – o ile będzie to dozwolone. Może się okazać, że na rezerwację miejsca należy przeznaczyć nawet 10 tysięcy złotych.

Opłata za miejsce na cmentarzu – co musisz wiedzieć?

Będąc osobą zainteresowaną zakupem grobu za życia, powinno się znać kilka ważnych zasad dotyczących opłat za groby w różnych zakątkach Polski. Kupując lub rezerwując miejsce swojego przyszłego spoczynku pamiętaj o tym, że:

  • część cmentarzy pobiera opłaty za grób co 20 lat, przy czym w okresie wcześniej wspomnianych lat bezpłatnie dochowuje się do istniejącej mogiły kolejne osoby – aż do momentu następnej należnej opłaty; niezależnie od tego czy grób jest opłacony czy nie, można go zlikwidować dopóki nie minie okres następnych 20 lat od ostatniego pochówku; opłata waha się w okolicach 500 złotych, jednak może oscylować w granicach 1000 zł (w zależności od miejscowości);
  • w sieci można odnaleźć wyszukiwarkę osób pochowanych; stamtąd dowiemy się również, do kiedy dany grób jest opłacony – wystarczy podać sektor, rząd i numer;
  • opłaty za miejsce spoczynku różnią się od siebie w zależności od formy; groby urnowe należą do jednych z najtańszych, zaś za najdroższe uznaje się nisze w kolumbarium (ich cena dochodzi prawie 4000 złotych)
  • w przypadku cmentarza wyznaniowego opłaty są ustalane przez parafie, zaś niektóre regulaminy zawierają przepisy zaznaczające niższe koszta dla parafian.

Potrzebujesz nagrobka? W VHCT jesteśmy w stanie spełnić Twoje życzenie

Do tworzenia naszych nagrobków wykorzystujemy wyselekcjonowany beton architektoniczny, który sprawia, że każdy nasz pomnik jest wysoce odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Zawsze staramy się jak najlepiej wykonywać swoją pracę – wiemy, jak ogromne znaczenie ma dobry pochówek. Nagrobek jest realnym przypieczętowaniem pamięci o zmarłej osobie i ostatnim ukłonem w jej stronę. Zawsze staramy się, by był on dopracowany w każdym detalu. Pomagamy w doborze odpowiedniego kształtu i koloru materiału, a także jesteśmy w stanie zrealizować zamówienia indywidualne, na specjalne życzenie bliskich. Jeżeli pragniesz już za życia zaprojektować swój nagrobek, skontaktuj się z nami. Firma VHCT nigdy nie ocenia Klientów – dla nas liczy się zrozumienie. Oferowane przez nas nowoczesne pomniki przez wiele lat utrzymują doskonałą kondycję, a ich pielęgnacja nie wymaga podejmowania się wielu aktywności. Wyroby betonowe to nasza specjalność – zapraszamy do kontaktu.